OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Tělovýchovné lékařství se zabývá pohybovou činností člověka z pohledu několika oborů. Jedná se tedy o úzkou mezioborovou spolupráci. Tělovýchovní lékaři se věnují nejen vrcholovým sportovcům, ale také rekreačním a pomáhají při správné preskripci pohybové aktivity v rámci sekundární prevence. Předmět by měl studentům poskytnou přehled o působení tělovýchovného lékařství a uplatnění mezioborové spolupráce.

Osnova:

1. Význam tělovýchovného lékařství, zdravotní zabezpečení sportovních akcí, komplexní přístup tělovýchovných lékařů k vyšetření pohybového aparátu, posuzování schopnosti k TV a sportu + sportovní traumatologie I.

2. Sportovní ortopedie a traumatologie II, taping, ortézy

3. Správné vedení vytrvalostního a silového tréninku u zdravé populace, možnosti v terénu i posilovnách.

4. Kardiologická problematika sportující populace ( riziko náhlé smrti u sportovců )

5. Sportovní antropologie, sportovní aktivita v souvislosti s různým věkem a pohlavím    ( rozměry těla, složení, somatotyp, biologický věk, predikce tělesné výšky )

6. Bolesti zad u sportovců a nesportující populace

7. Metodika zátěžového vyšetřování ve sportovní ,medicíně,kardiorespirační a metabolická diagnostika v laboratoři a terénu, posuzování efektivity a řízení tréninku 8. Zdravotní zabezpečení sportovní reprezentace

9.Zdravotní problematika vybraných druhů sportů

10. Výživa, výživové doplňky a pitný režim ve sportu

11.Antidopingová a farmakologická problematika ve sportu

12. Léčebná rehabilitace ve sportovní medicíně II